Haberler & Duyurular
 • Akut Eskişehir’e Kurtarm..
  Kulübümüz sosyal sorumluluk projeleri kapsamı...

  Devamı » ..
 • Kulübümüz Dupnitsa’da..
  Contest Eurotour F3J Bulgaria Cup 28-29 Nisan 2012 tarihleri...

  Devamı » ..
 • 2. Geleneksel Pervane Şenliği..
  15 Haziran Pazar günü Alp Havacılık Tesislerinde gerçekleşti...

  Devamı » ..
 • Alpata Grubu Çalışanlarına Sın..
  Alpata Grubu çalışanlarının spor aktivitelerini destekleyen ...

  Devamı » ..
 • Radyo Kontrollü Model Uçak Eği..
  Merhaba Arkadaşlar, Eylül ayı itibariyle Derneğimiz bü...

  Devamı » ..
Etkinlik Takvimi
Nisan Mayıs 2023
pzt. sa. çr. prş. cm. cmt. pz.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
Sporcu Sağlığı

Sağlıklı bir yaşam için düzenli bir spor hayatına sahip olmanın gerçekliği nasıl yansınamazsa, sağlıklı bir spor hayatına sahip olmak da yapılacak sporun size uygun olup olmadığı bilmek, içerdiği riskler ve alınması gereken önlemler hakkında bilgi sahibi olmak da o derece önemlidir.

Bu nedenle, spor yapmayı düşünen kişilerin muhakkak bir hekim kontrolünden geçirilmesi gerekmektedir. İlgilenilen spor dalıyla ilgili risk faktörlerinin önceden bilinmesi ve gerekli önlemlerin alınması her zaman önerilmektedir.

Spor sağlığıyla ilintili en önemli konu spor yaralanmalarıdır. Spor yaralanmasını genel olarak sportif aktivite sırasında oluşan her türlü hasar olarak tanımlayabiliriz. Genel olarak spor yaralanmalarının nedenlerini ikiye ayırmak mümkündür. Bunlardan birincisi kişiye bağlı, fiziksel eksiklikler (kas zayıflığı, eklem kısıtlılığı vs. gibi), anatomik eksiklikler, psikolojik etkenler, aşırı ve programsız yüklenme, yaş ve cinsiyet vs. gibi, diğeri ise teknik olarak uygun olmayan malzeme kullanımı, uygun olmayan zemin, uygun olmayan ortam vs. gibi çevresel faktörlerdir.

Özetle, sağlıklı bir yaşam için sağlıklı bir spor hayatına sahip olmanın önemli iki koşulunu yerine getirmek önem arz etmektedir. Öncelikle, spora başlamadan bir hekim kontrolü ve uyarılarını dikkate almak, sonrasında karar verilen sporun olası risklerini öğrenmek  ve uygun altyapı, teknik olarak uygun malzeme ve uygun programla spor yaşamına devam etmeniz önerilmektedir.